Członkowie wspierający:    Archaios    ART METAL    Autorska Pracownia Projektowa E.J. Wowczak    Castellum    Cegielnia Trojanowscy    Corneco    Dolina Pałaców i Ogrodów    Dyskret    Fabryka Norblina    Farby KABE    Firma Konserwatorska Piotr Białko    HERITAGE    Keim    Kingspan Insulation    Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki    Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej    OTB    Pro Tempus    RECTOR    RESTAURO    Stocznia Cesarska    Visbud    Zamek Gniew   

fot. Jan Zych

Żegnamy profesora Władysława Zalewskiego (1931 - 2020)


Z wielkim smutkiem informujemy, że 23 marca 2020 r. zmarł prof. dr hab. WŁADYSŁAW ZALEWSKI – nestor polskiej konserwacji dziel sztuki.

Urodził się 12 maja 1931 roku we Lwowie. W roku 1947 wraz z rodziną zamieszkał w Krakowie. Podjął studia na ASP w Krakowie, które ukończył w 1956 roku. Do roku 1968 pracował w oddziale krakowskim PP PKZ, kierując pracami konserwatorskimi. Prace na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Krakowie rozpoczął w roku 1968. W roku 1985 został profesorem nadzwyczajnym, a w1996 zwyczajnym. W latach 1975-1980 przewodniczył Radzie Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. W latach 1975-1981 i 1984-1990 był dziekanem Wydziału KiRDS, a w latach 1986-1990 prorektorem Akademii Sztuk Pięknych. W okresie 2003-2006 przewodniczył Głównej Komisji Konserwatorskiej przy GKZ. Jego specjalnością była konserwacja malowideł ściennych oraz związane z nią problemy teoretyczne, praktyczne i dydaktyczne.

Był zaangażowany m. in. w konserwację posadzki wiślickiej, malowideł bizantyjsko-ruskich w prezbiterium bazyliki w Wiślicy, w kaplicy Świętokrzyskiej na Wawelu oraz w prezbiterium katedry sandomierskiej. Konserwował również późnobarokowy wystrój malarsko-stiukowy w kolegiacie św. Anny w Krakowie, malowidła w bibliotece w klasztorze oo. Karmelitów na Piasku w Krakowie (XVII w.) oraz malowidła (ok1540 r.) w prezbiterium katedry w Przemyślu. Prowadził także prace konserwatorskie na terenie Włoch, przy malowidłach ściennych w kościele S. Gerolamo w Gottolengo (xv w.) oraz przy malowidłach w Palazzo della Regione w Mantui (XII w.).

Był członkiem wielu gremiów, między innymi: PKN ICOMOS, ZPAP Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki, Rady Ochrony Zbytków przy MKiDN, SKOZK.

Laureat licznych nagród oraz odznaczeń – między innymi, oto one:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Srebrny Medal „Gloria Artis”,
  • Nagroda SKZ im. Ks. Janusza Pasierba „Conservator Ecclesiae”,
  • Złota Odznaka za Opiekę nad Zabytkami,
  • Medal Prezydenta Miasta Krakowa „Honoris Gratia”.
Uroczyste uczczenie pamięci Profesora, zgodnie z wolą Rodziny, nastąpi w czasie, gdy będą ku temu stosowne okoliczności.