Członkowie wspierający:    Archaios    ART METAL    Autorska Pracownia Projektowa E.J. Wowczak    Castellum    Corneco    Dolina Pałaców i Ogrodów    Dyskret    Fabryka Norblina    Farby KABE    Firma Konserwatorska Piotr Białko    HERITAGE    Keim    Kingspan Insulation    Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki    Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej    OTB    Pro Tempus    RECTOR    RESTAURO    Stocznia Cesarska    Visbud    Zamek Gniew   

SKZ na Targach BUDMA 2012 w Poznaniu


Międzynarodowe Targi BUDMA są wiodącymi targami budowlanymi w Europie Środkowo-Wschodniej. W ostatniej ich odsłonie uczestniczyło 1420 firm z 33 krajów. Ekspozycja targowa obejmuje 60 000 m kw. i gości ponad 60 000 zwiedzających z kraju i zagranicy. Targi BUDMA starają się skutecznie być inspiracją dla architektów, doradcą dla inwestorów i zarządców nieruchomości, źródłem wiedzy dla hurtowników i dystrybutorów oraz miejscem, gdzie ludzie budownictwa spotykają się z najnowszymi technikami i technologiami niezbędnymi w ich codziennej pracy. Na Budmie specjalnie promuje się premiery i nowości rynkowe, przyznając prestiżowe nagrody Złoty Medal MTP połączony z szeroką promocją laureatów w mediach branżowych, prasie ogólnopolskiej i innych środkach masowego przekazu.

Zarówno w SKZ jak i Zarządzie MTP istnieje pełna świadomość, że na tzw. rynku budowlanym, w jego wszystkich segmentach: materiałach, wykonawstwie, projektowaniu i organizacji zadań, coraz większy udział mają prace z zakresu renowacji, remontów i rewaloryzacji ogromnych zasobów naszego zaniedbanego, starego budownictwa w znacznej mierze zabytkowego i chronionego ustawowo. Prace te, szczególnie w przypadku zabytków czy całych urbanistycznych układów zabytkowych miast i wsi, wymagają specyficznego, specjalistycznego podejścia do ogółu zagadnień realizacji procesu inwestycyjnego. Takiego podejścia, gdzie w trakcie prac remontowych, rewitalizacyjnych czy renowacyjnych nie zostanie naruszone prawo a obiekty pozostaną dalej dobrami kultury narodowej. Stąd zaangażowanie SKZ w propagowanie tej dziedziny wiedzy i udział w targach. Jednym z powodów naszego zaangażowania jest to, że na tę imprezę targową, oprócz specjalistów z różnych dziedzin budownictwa, licznie przybywają pracownicy firm budowlanych i projektowych z mniejszych ośrodków, z trudniejszym dostępem do współczesnej wiedzy, uczniowie i studenci kierunków budowlanych czy administratorzy nieruchomości. Targi i nasz w nich udział, oprócz prezentacji najnowszych osiągnięć pokaże nasze Stowarzyszenie z jego zapleczem intelektualnym i fachowym.

Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków wspólnie z MTP przygotowuje dwie sesje konferencyjne;

Merytoryczną - (czwartek 26 stycznia w godz. 10:30 do 12:30)

Tematyka:

- Wybrane elementy prawa ochrony zabytków i rozporządzeń wykonawczych;
- Obowiązki formalno-prawne właściciela czy administratora obiektu zabytkowego w zakresie planowania, projektowania i realizacji robót konserwatorskich;
- Ekonomiczne warunki realizacje procesów rewitalizacyjnych budownictwa;
- Podstawy wycen i kosztorysowania w zabytkach, prawidłowość rozwiązań kosztorysowych;
- Wsparcie UE (rozwój regionalny) i programy operacyjne.

Inspiracyjną - (czwartek, 26 stycznia, godz. 14:00 - 16:00), opartą na prezentacji firm i rozwiązań, technologii i produktów

Tematyka:

- Współczesne techniki i technologie konserwacji budownictwa kubaturowego;
- Prezentacje wybranych prac konserwatorskich, rewitalizacyjnych i renowacyjnych, prezentacja wiodących technologii konserwatorskich, materiałowych i wykonawczych przez przedstawicieli zaproszonych firm (wystawcy targów BUDMA).

Sesje skierowane będą do odwiedzających targi architektów, pracowników firm wykonawczych, inwestorów, deweloperów, przedstawicieli samorządów. Ponieważ targi skierowane są dla publiczności będącej praktykami w swoich zawodach, sesje powinny mieć charakter bardziej praktyczny niż ściśle naukowy, interaktywny, z dużą ilością przykładów. Ten charakter sesji cieszy się, według naszego partnera, MTP, największym zainteresowaniem.

W ramach sesji tematycznych innych branż, tradycyjnie obecnych na targach (stolarka otworowa, kamień, konstrukcje drewniane, chemia budowlana etc.), istnieje możliwość naszych wystąpień o charakterze specjalistycznym, związanym z celami i zadaniami SKZ.

W ramach targów SKZ wspólnie z Zarządem MTP przygotuje konkurs dla flrm uczestniczących w targach pod roboczym tytułem "Firma przyjazna renowacji", promująca produkt lub linię produktów danej firmy lub dla firm projektowych czy wykonawczych wybitne osiągnięcia zawodowe w tej dziedzinie. W jury konkursu znajdą się przedstawiciele SKZ i MTP. Nagrody będą miały charakter honorowy, w formie wyróżnień i przyznania opracowanego graficznie przez SKZ i MTP znaku jakości, który wyróżniona firma używać będzie mogła w swoich materiałach informacyjnych i promocyjnych. Wyróżnienia przyznane zostaną także w ramach konkursu "O złoty medal MTP".

W trakcie targów (24.01 - 27.01) czynne będzie stoisko informacyjne Stowarzyszenia z naszymi publikacjami i materiałami informującymi o naszej organizacji, jej celach i zadaniach, możliwości uczestnictwa w jego działaniach, doradztwie zawodowym i naukowym, usługach rzeczoznawczych i konsultacyjnych. Istnieje także, w tym miejscu, możliwość promocji osiągnięć i dokonań zawodowych członków SKZ.

Nasza sesja i działania będą objęte patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków i władz lokalnych.

Bliższych informacji udziela poznański Oddział SKZ, e-mail fundacjapsu@02.pl. Liczymy na pomoc i współdziałanie kolegów.

Andrzej Miarkowski
Prezes Oddziału SKZ w Poznaniu