Członkowie wspierający:    Archaios    ART METAL    Autorska Pracownia Projektowa E.J. Wowczak    Castellum    Cegielnia Trojanowscy    Corneco    Dolina Pałaców i Ogrodów    Dyskret    Fabryka Norblina    Farby KABE    Firma Konserwatorska Piotr Białko    HERITAGE    Keim    Kingspan Insulation    Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki    Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej    OTB    Pro Tempus    RECTOR    RESTAURO    Stocznia Cesarska    Visbud    Zamek Gniew   

Ogólnopolski konkurs studencki


Cele konkursu

Celem konkursu jest znalezienie najciekawszych odpowiedzi na pytanie o przyszłość budynku białostockiej chłodni i jego otoczenia. Prace konkursowe mają za zadanie promowanie tego obiektu, zaprezentowanie go szerszemu gronu odbiorców i przekonanie ich o jego wysokiej wartości architektonicznej. Konkurs ma również na celu otwarcie debaty na temat przyszłości budynku chłodni, jak i innych obiektów świadczących o kulturze architektonicznej lat 50-tych i 60-tych, popularyzację i propagowanie tej spuścizny jako dóbr kultury wartych zachowania, a także przedstawienie potencjalnym inwestorom interesujących propozycji rewitalizacji chłodni.

O obiekcie

Budynek białostockiej chłodni mimo, iż powstał w okresie panującego w polskiej sztuce socrealizmu, jest znakomitym przykładem architektury modernizmu. Jego masywna bryła, zaakcentowana jedynie niewielkimi otworami okiennymi i wentylacyjnymi, została całkowicie podporządkowana funkcji. Jest to jedyny tego rodzaju i skali obiekt na terenie województwa i jeden z niewielu tego typu budynków w Polsce. Ta charakterystyczna, pod wieloma względami wyjątkowa architektura mogłaby stać się jednym z symboli Białegostoku. Niestety, w ostatnim czasie konserwator zabytków umorzył postępowanie dotyczące wpisu budynku do rejestru zabytków. Zachowanie obiektu jest więc uzależnione od charakteru zrealizowanej na tym terenie w przyszłości inwestycji.

Kategorie konkursu

Konkurs dzieli się na dwie kategorie:

  • Kategoria A dotyczy koncepcji rewitalizacji budynku chłodni i objętych opracowaniem terenów przyległych. Prace w tej kategorii mogą nadsyłać studenci architektury i urbanistyki.

  • Kategoria B obejmuje wszelkie graficzne formy wypowiedzi dotyczące przyszłych losów chłodni i adresowana jest do studentów kierunków artystycznych, architektury wnętrz oraz architektury i urbanistyki.
W każdej z kategorii przyznawane są osobne nagrody, ufundowane przez firmę Procad.

Jury

W skład sądu konkursowego wchodzą:

  • dr inż. arch. Romuald Loegler,
  • historyk sztuki dr hab. Małgorzata Dolistowska,
  • artysta grafik i architekt prof. nzw. Tomasz Kukawski,
  • artysta sztuk wizualnych Kobas Laksa,
  • architekt Bogdan Pszonak,
  • architekt Mirosław Siemionow,
  • dyrektor Galerii Arsenał w Białymstoku Monika Szewczyk.

Kalendarium

Termin zadawania pytań: 1 stycznia 2013
Termin składania prac konkursowych: 1 marca 2013r.

Więcej informacji:

http://fundacja.uwb.edu.pl

https://www.facebook.com/odmrazamy.chlodnie

konkurs.chlodnia@uwb.edu.pl