Członkowie wspierający:    Archaios    ART METAL    Autorska Pracownia Projektowa E.J. Wowczak    Castellum    Corneco    Dolina Pałaców i Ogrodów    Dyskret    Fabryka Norblina    Farby KABE    Firma Konserwatorska Piotr Białko    HERITAGE    Keim    Kingspan Insulation    Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki    Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej    OTB    Pro Tempus    RECTOR    RESTAURO    Stocznia Cesarska    Visbud    Zamek Gniew   

Zakończyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA 2013


Współpraca Międzynarodowych Targów Poznańskich z kluczowymi partnerami branżowymi i medialnymi, a przede wszystkim z wystawcami, przyniosła oczekiwane rezultaty. Działania te, wsparte telemarketingiem na bazy dziesiątków tysięcy profesjonalistów, których zapraszaliśmy na targi, sprawiły, że przez cztery dni targowe hale wystawiennicze odwiedziły ponad 53 000 zwiedzających.

Najważniejsze wydarzenia targowe

Forum Architektury – cykl wydarzeń dedykowanych architektom, zrealizowany przy współpracy z Izbą Architektów RP. W ramach Forum zaprezentowana została StradaDi Architettura 2.0 – specjalna ścieżka zwiedzania dla architektów i projektantów, służąca do pokazania bezpośredniego powiązania pomiędzy twórcami architektury a przemysłem. Forum to także kontynuacja debaty pomiędzy architektami a deweloperami, do udziału w której w tym roku zaproszono niezwykle istotne ogniwo całego procesu decyzyjnego – urzędników.

Goście targów mieli również okazję wysłuchać i porozmawiać z jednym z najwybitniejszych i najbardziej niekonwencjonalnych współczesnych architektów Professore Renato Rizzi. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w konkursach architektonicznych, twórca m.in. gmachu opery w Tokio, dzielnicy La Viltette w Paryżu, projektant Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku wygłosił wykład „Thought and shape: form of architecture” („Myśl i kształt: forma architektury”).

BudShow – w pawilonie 3a od pierwszego dnia targów można było oglądać ekspozycję BudShow – przekrój domu autonomicznego, energooszczędnego. W ekspozycji jako materiał konstrukcyjny wykorzystano drewno, które daje również ogromne możliwości dekoracyjne - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Autorem projektu jest Tomasz Mielczyński, architekt BUILDgreen Design. W piętrowym domu wykorzystano nowoczesne rozwiązania wielu firm, zarówno w fazie budowy domu jak i tzw. wykończeniówce.

Absolutną nowością targów BUDMA 2013 była Strefa Testów – czyli „poligon” możliwości sprzętu i materiałów budowlanych. W pawilonie 12 MTP zaaranżowano specjalną przestrzeń interaktywnej prezentacji materiałów dla budownictwa, w której każdy, własnoręcznie i w działaniu mógł wypróbować prezentowane produkty pod okiem specjalistów udzielających cennych wskazówek.

Powrót do przeszłości.

Wielokrotnie przechadzając się po miastach w Polsce napotykamy budynki, które mają ogromną i często bardzo ciekawa historię. Przedwojenne kamienice, perły architektury powojennej w wielu wypadkach nie czarują już swoim wyglądem, a wręcz stanowią „niechciany” element otoczenia. Nie musi tak jednak być. Forum „Budownictwo Przeszłości Budownictwem Przyszłości – druga, lepsza młodość budynku” udzieliło ważnych odpowiedzi na temat dostępnych instrumentów finansowania rewitalizacji i remontów. Poruszone zostały tematy związane z prawami i obowiązkami właścicieli obiektów zabytkowych poddawanych zabiegom odnawiającym. Nie zabrakło dyskusji na temat stolarki do obiektów zabytkowych – wymieniać, rekonstruować, a może konserwować drewniane elementy budynków? Omówione zostały również aspekty osuszania, hydroizolacji, a także ocieplania modernizowanych budowli. Wszystko po to, aby stare dzielnice naszych miast ciągle opowiadały swoją historię w piękny, odnowiony sposób.

Organizatorzy targów Budma, zainspirowani ogromnym sukcesem Forum, zapowiadają kontynuację tematyki związanej rewitalizacją i remontami obiektów zabytkowych także podczas kolejnego spotkania fachowców z branży budowlanej w roku 2014.

Blok targów to również nowatorski projekt Akademii Młodego Budowlańca. Projekt ma na celu transfer wiedzy z branży do świata edukacji i wsparcie procesu nauczania informacjami o praktycznym zastosowaniu nowoczesnych produktów i technologii budowlanych. Dla najbardziej wyróżniających się uczniów projektu Adept Budownictwa przygotowana została specjalna trasa zwiedzania stoisk wystawców.

Targi odbyły się pod Honorowym Patronatem Ministra Gospodarki, Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Izby Architektów RP. Patronat medialny objęły magazyny: Architektura & Biznes, Builder, Murator i Zawód: Architekt.

Wiosenna BUDMA – nowy termin od 2014 r.

Podczas tegorocznej wystawy zaprezentowane zostały dwie kolejne zmiany w formule targów branży budowlanej. W 2014 roku targi BUDMA odbędą się w nowym terminie tj. 11 – 14 marca, zyskując również rozszerzoną nazwę poprzez dodanie kluczowej dla budownictwa przyszłości branży: od przyszłego roku pełna nazwa targów będzie brzmiała Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA.

Wyodrębnienie architektury ma na celu jeszcze mocniejsze zaznaczenie wagi tej branży dla kształtu budownictwa przyszłości, opartego na dobrych, funkcjonalnych i estetycznych rozwiązaniach przestrzennych, służących w jak najlepszy sposób całemu społeczeństwu, a osiąganych dzięki świadomym decyzjom projektowym. Dostęp do najnowszej technologii, łatwość jej implementacji w życie codzienne przy jednoczesnym zachowaniu jak największej jej funkcjonalności i estetyki stawia coraz ambitniejsze zadania przed architektami, jak i całą branżą budowlaną. W obecnych czasach nie sposób mówić o budownictwie bez wyraźnej potrzeby doskonale przygotowanego projektu architektonicznego.

Nowego wymiaru nabrało również hasło przewodnie przyszłorocznej edycji: Inspiracje, Budowa, Remont, podkreślając w szczególny sposób najważniejsze „etapy” tworzenia otaczającej nas architektury, ale także dążenia do podnoszenia standardów i wdrażania najnowszych technologii w budownictwie.

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oprócz kontynuacji projektów, które zdobyły uznanie zarówno wśród wystawców jak i zwiedzających jak np. Forum Architektury, Dzień Dystrybutora, czy Strefa Testów, to także powrót niezwykle istotnego „sektora łazienkowego”: tutaj planowany jest Salon Armatury i Ceramiki Łazienkowej AquaSan w zmodyfikowanym wydaniu. Nie zabraknie interesujących wydarzeń istotnie dopełniających ekspozycję targów: pokazów i zawodów najlepszych fachowców w swoich dziedzinach, konferencji, warsztatów i debat. Architektów i designerów wnętrz dodatkowo zainteresują z pewnością Międzynarodowe Targi Kominkowe KOMINKI, które będą stanowiły część składową przyszłorocznego bloku targów budownictwa.

W tym samym terminie odbędą się również Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Budowlanego BUMASZ, Targi CBS – Budownictwo Sportowe, Rekreacyjne, Wellness & SPA oraz Targi Branży Szklarskiej – GLASS, tworząc najbardziej kompleksową ofertę branży budowlanej nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowej i Wschodniej.

Informacje na temat bloku targów BUDMA 2014, planowanych wydarzeń i programu będą publikowane na bieżąco w mediach branżowych oraz dedykowanych stronach internetowych targów.

Kontakt dla mediów

Ewa Kozłowska
Zespół Promocj i Sprzedaży
tel. +48 61 869 22 33,
e-mail: ewa.kozlowska@mtp.pl

Miłosz Zagórski
Zespół Promocji Sprzedaży
tel. +48 61 869 21 79,
e-mail: milosz.zagorski@mtp.pl