Członkowie wspierający:    Archaios    ART METAL    Autorska Pracownia Projektowa E.J. Wowczak    Castellum    Cegielnia Trojanowscy    Corneco    Dolina Pałaców i Ogrodów    Dyskret    Fabryka Norblina    Farby KABE    Firma Konserwatorska Piotr Białko    HERITAGE    Keim    Kingspan Insulation    Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki    Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej    OTB    Pro Tempus    RECTOR    RESTAURO    Stocznia Cesarska    Visbud    Zamek Gniew   

Konferencja CYFROWA PRZESZŁOŚĆ 2010


Konferencja naukowa CYFROWA PRZESZŁOŚĆ stanowi inicjatywę o charakterze cyklicznym, która tematycznie skupia się wokół zagadnień dotyczących zastosowania technologii cyfrowych w dyscyplinach oraz dziedzinach powiązanych z badaniem, ochroną, zarządzaniem i konserwacją zasobów dziedzictwa kulturowego. Problematyka konferencji skierowana jest m.in. do dyscyplin bezpośrednio związanych z technologiami cyfrowymi [instytucji propagujących działania w zakresie społeczeństwa informatycznego; producentów sprzętu i oprogramowania; czasopism i magazynów związanych z technologiami cyfrowymi; środowisk, osób, jednostek oraz instytucji naukowo-badawczych], a zarazem do dyscyplin stosujących w swej działalności technologie cyfrowe m.in. takich jak: historia, historia sztuki, historia architektury, archeologia, czy archeologia historyczna. Zastosowanie technologii cyfrowych w naukach o przeszłości i kulturze, w szeroko rozumianej działalności związanej z dziedzictwem kulturowym, stanowi temat związany z współczesnym muzealnictwem, konserwatorstwem, restauratorstwem, rewaloryzacją, dokumentacją, inwentaryzacją, rekonstrukcją, turystyką, jak również z upowszechnianiem oraz popularyzacją wiedzy o zabytkach i przeszłości. Nowoczesne technologie stanowią element, który zmienia, modernizuje ww. dyscypliny, a zarazem wprowadza nową jakość i nowy wymiar w zakresie działań związanych z zabytkami. Technologie cyfrowe to element nowoczesnej i efektywnej opieki nad zabytkami, który stwarza m.in. możliwości digitalizacji, wykorzystania i udostępniania zasobów dziedzictwa kulturowego za pośrednictwem sieci teleinformatycznych. Nowoczesne technologie to również nowe możliwości dla działalności naukowo-badawczej, które niejednokrotnie współwyznaczają nowe pola badawcze, jak również nowe formy opieki nad zabytkami.

Celem konferencji jest przede wszystkim wymiana poglądów, wiedzy i doświadczeń z zakresu stosowania nowych technologii cyfrowych w dyscyplinach oraz naukach o przeszłości i zabytkach, jak również propagowanie stosowania nowych technologii i upowszechniania wyników dotychczasowych badań. Ponadto celem konferencji jest stworzenie platformy do debaty nad ww. zagadnieniami oraz integracja środowiska naukowego w odniesieniu do stosowania nowych technologii w pracach i badaniach związanych z dziedzictwem kulturowym.

Ogólny zakres tematyczny cyklicznych spotkań: technologie cyfrowe w ochronie, zarządzaniu, promocji i konserwacji dziedzictwa kulturowego - archeologicznego; zastosowanie komputerów w edukacji; nauczanie stosowania metod komputerowych a archeologia; zastosowanie najnowszych technologii cyfrowych na różnych etapach postępowania badawczego (dokumentacja, analiza, prezentacja); dokumentacja cyfrowa – nowoczesne metody dokumentacji (e-dokumentacja, dokumentacja archeologiczno-architektoniczna metodą skaningu laserowego); dziedzictwo kulturowe - archeologiczne w Internecie; cyfrowa dokumentacja w badaniach archeologicznych; digitalizacja zabytków archeologicznych; zabytki i skanowanie 3D, skanowanie laserowe - skanowanie trójwymiarowe; modele, rekonstrukcje i symulacje cyfrowe przeszłości; integracja danych w postaci elektronicznej; archiwizacja danych; fotografia cyfrowa, fotogrametria; teledetekcja; oprogramowanie typu CAD/CAE; wprowadzanie, przetwarzanie, udostępnianie oraz zarządzanie danymi cyfrowymi (bazami danych); GPS, GIS (System Informacji Geograficznej – Przestrzennej – Archeologicznej); CAD; modelowanie prognostyczne; geofizyka i metody komputerowe w archeologii; metody statystyczne; wirtualna rzeczywistość – aplikacje 3D; metody komputerowe a ochrona dziedzictwa archeologicznego (konserwatorstwo archeologiczne); komputerowe AZP; multimedia (prezentacje multimedialne, wizualizacje 3D); aplikacje edukacyjne; e-learning; geodezyjne technologie pomiarowe w dokumentacji i ochronie dziedzictwa kulturowego [archeologicznego]; naziemny skaning laserowy; lotniczy skaning laserowy; monitorowanie zabytków [archeologicznych]; technologie cyfrowe i metody komputerowe w naukach o przeszłości od strony teoretycznej.

Więcej informacji o konferencji można uzyskać na stronie internetowej: Cyfrowa przeszłość