Członkowie wspierający:    Archaios    ART METAL    Autorska Pracownia Projektowa E.J. Wowczak    Castellum    Cegielnia Trojanowscy    Corneco    Dolina Pałaców i Ogrodów    Dyskret    Fabryka Norblina    Farby KABE    Firma Konserwatorska Piotr Białko    HERITAGE    Keim    Kingspan Insulation    Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki    Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej    OTB    Pro Tempus    RECTOR    RESTAURO    Stocznia Cesarska    Visbud    Zamek Gniew   

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018


Unia Europejska ogłosiła 2018 rok Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Zapraszamy do wzięcia udziału w serii wyjątkowych wydarzeń i świętowania różnorodności i bogactwa kultury europejskiej!

Dziedzictwo kulturowe przenika nasze życie i społeczeństwo. Jest w budynkach, krajobrazie, stanowiskach archeologicznych. Nie tworzą go tylko literatura, sztuka i zabytkowe przedmioty, ale też rzemiosło, opowieści, tradycje kulinarne, piosenki i filmy. Dziedzictwo kulturowe to coś, co nas łączy i pozwala zrozumieć miejsca, w których żyjemy.

Odgrywa też ważną rolę gospodarczą. W sektorze dziedzictwa kulturowego zatrudnienie znajduje dziś ponad 300 tys. osób na całym kontynencie, a 7,8 mln europejskich miejsc pracy – na przykład w turystyce czy budownictwie - jest z nim pośrednio związanych. Dziedzictwo kulturowe ma też pozytywny wpływ na nasze społeczeństwa: przyczynia się do polepszenia jakości życia, spójności społecznej i dialogu międzykulturowego.

Dziedzictwo to nie tylko spadek po poprzednich pokoleniach – to też fundament naszej przyszłości.

Cele

Celem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego (ERDK 2018) jest zachęcenie jak największej liczby osób do odkrywania i poznawania europejskiego dziedzictwa kulturowego jako wspólnego dobra oraz do wzmocnienia poczucia przynależności do wspólnej europejskiej rodziny. ERDK promuje:
- znaczenie dziedzictwa dla społeczeństwa
- jego wkład w gospodarkę,
- rolę dziedzictwa w europejskiej dyplomacji kulturalnej
- znaczenie zachowania dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

W 2018 roku w całej Europie odbywają się tysiące wydarzeń i uroczystości związanych z tą tematyką.

Kto?

Organizacja ERDK 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich i lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi.

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynatorem działań związanych z ERDK 2018 w Polsce jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

Więcej informacji:

www.erdk2018.pl
#EuropeForCulture