Członkowie wspierający:    Archaios    ART METAL    Autorska Pracownia Projektowa E.J. Wowczak    Castellum    Cegielnia Trojanowscy    Corneco    Dolina Pałaców i Ogrodów    Dyskret    Fabryka Norblina    Farby KABE    Firma Konserwatorska Piotr Białko    HERITAGE    Keim    Kingspan Insulation    Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki    Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej    OTB    Pro Tempus    RECTOR    RESTAURO    Stocznia Cesarska    Visbud    Zamek Gniew   

Najlepsze życzenia!


Wszystkim Członkom i Sympatykom Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków,
najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów w nadchodzącym 2018 Roku,
w imieniu Zarządu Głównego oraz własnym składa

ANDRZEJ KADŁUCZKA – Prezes ZG SKZ
grudzień 2017 r.

Wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie GKZ i SKZ


W dniu 14 grudnia 2017 r. podczas uroczystej gali w auli ASP w Warszawie prof. Magdalena Gawin - podsekretarz stanu w MKiDN wraz z prof. Andrzejem Kadłuczką - Prezesem ZG SKZ wręczyli nagrody oraz wyróżnienia przyznane w Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na Najlepsze Prace Studialne, Naukowe oraz Popularyzatorskie, Dotyczące Ochrony Zabytków i Muzealnictwa - edycja 2017.

Lista laureatów na naszej stronie.

Złote Odznaki SKZ dla mistrzów konserwacji


Podczas specjalnej gali, która odbyła się w dniu 14 grudnia 2017 roku w Nowej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w sposób szczególny uhonorowano, przechodzących na emeryturę, wielce zasłużonych pracowników naukowych Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. W uznaniu szczególnych zasług na rzecz ochrony i konserwacji zabytków Prezes ZG SKZ prof. Andrzej Kadłuczka wręczył przyznane przez Zarząd Główny SKZ.

Nagrody - KSIĄŻKI ROKU 2016


Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w Konkursie na wyróżniające się publikacje z zakresu ochrony i konserwacji zabytków przyznał dwie nagrody Książki Roku 2016.

Posiedzenie Zarządu Głównego SKZ


W dniu 14 grudnia 2017 r. odbyło się w Warszawie pod przewodnictwem Profesora Andrzeja Kadłuczki - posiedzenie ZG SKZ.

MARIUSZ MIERZWIŃSKI laureatem nagrody CONSERVATOR ECCLESIAE 2016


MARIUSZ MIERZWIŃSKI laureatem nagrody CONSERVATOR ECCLESIAE 2016.
6 listopada 2017 r. w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków w Krakowie odbyła sie podniosła uroczystość wręczenia tej wyjątkowej nagrody mgr MARIUSZOWI MIERZWIŃSKIEMU - dyrektorowi Muzeum Zamkowego w Malborku, niezwykłemu człowiekowi, który kilkadziesiąt lat poświęcił procesom badawczym i konserwatorskim, doprowadzając do restauracji kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Malborku.

Targi Dziedzictwo 2017


Zapraszamy do zapoznania się z notką prasową zawierającą zapowiedż oraz szczegóły programu.

Konkurs GKZ i SKZ 2017 rozstrzygnięty


Na Konkurs 2017 wpłynęło 52 prace, z czego wymogi formalne Regulaminu Konkursu spełniło 47 prac. Wśród nich znalazły się: 6 prac doktorskich, 31 prac magisterskich, 5 prac inżynierskich, 2 prace podyplomowe oraz 3 publikacje książkowe. Komisja stwierdziła, że większość prac zgłoszonych do Konkursu cechuje wysoki poziom merytoryczny i naukowym.
Dnia 11 października 2017 roku Komisja Konkursowa przyznała 10 nagród i 10 wyróżnień pieniężnych.

Zapraszamy na Targi DZIEDZICTWO


Zapraszamy na 5. odsłonę Targów Dziedzictwo 7-9.11.2017

Pomóżmy Beacie w powrocie do zdrowia!


Beata Makowska jest architektem od trzydziestu lat zajmującym się zabytkami Szczecina i województwa Zachodniopomorskiego. W dniu 3 marca 2017 roku w czasie wykonywania swojej pracy Beata uległa poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu. Jej stan jest ciężki. Po sześciu miesiącach spędzonych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie Beata została przeniesiona do domu. 1 października Br. Beata zostanie przeniesiona do kliniki rehabilitacyjnej. To umożliwi intensyfikację procesu rehabilitacji neurologicznej.

ZAPRASZAMY


Na 5. Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO oraz OGÓLNOPOLSKIE DNI KONSERWATORSKIE

Konferencja „Zabytki i Energia”
W dniach 16-17 listopada 2017 roku, w Krakowie, odbędzie się pierwsza edycja Konferencji Naukowej „Zabytki i Energia” (ZiE). Organizatorem wydarzenia jest Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego - jednostka badawcza Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.


Żegnamy Profesora dr. hab. Ryszarda BRYKOWSKIEGO (1931 - 2017)


W dniu 5 sierpnia 2017 r. odszedł na zawsze nasz przyjaciel, autorytet, mentor - Profesor Ryszard BRYKOWSKI, Członek Honorowy Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Wielki Polak, znakomity historyk sztuki, wybitny znawca architektury drewnianej, autor fundamentalnych publikacji dotyczących architektury cerkiewnej na koronnych ziemiach Rzeczypospolitej, piewca dziejów Pokucia i Huculszczyzny, propagator, inwentaryzator i konserwator zabytków w Polsce i na dawnych Kresach Rzeczypospolitej.


Żegnamy Profesora MARIANA KONIECZNEGO (1930 - 2017)


25 lipca 2017 odszedł na zawsze nasz przyjaciel - Profesor Marian KONIECZNY. Miał 87 lat. Był rzeźbiarzem, który zdecydowanie zapisał się w historii rzeźby współczesnej. Jego droga życiowa w całości pokrywała się z drogą twórczą. Po spędzonym na południu Polski dzieciństwie, z doświadczeniami wojny i okupacji niemieckiej, nauce w szkole średniej, od 1946 roku swoje losy związał z Krakowem. Uczył się tutaj w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studiował na Akademii Sztuk Plastycznych pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego.

Targi Dziedzictwo 2017


Zapraszamy do zapoznania się z informacją prasową z zapowiedzią tegorocznej edycji Targów Dziedzictwo.

Konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków


Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa.

Nadsyłanie prac do dnia 30 czerwca 2017 r.

ICAR - International Journal of Young Conservators and Restorers of Works of Art


Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków objęło patronatem honorowym nowe pismo konserwatorskie - International Journal of Young Conservators and Restorers of Works of Art.
Promocja pierwszego numeru podczas międzynarodowej konferencji naukowej “CaRE! Conservation and REstoration Conference 2017”, która odbywa się w dniach 11-12 maja 2017 roku na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, w ramach obchodów 70-lecia Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Posiedzenie Zarządu Głównego SKZ - KOMUNIKAT


W dniu 29 marca 2017 pod przewodnictwem prof. Andrzeja Kadłuczki odbyło się kolejne posiedzenie ZG SKZ. W posiedzeniu wzięli udział zaproszeni Prezesi Oddziałów SKZ.

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy


Wszystkim członkom i sympatykom Stowarzyszenia,
konserwatorom, właścicielom i miłośnikom zabytków
– z okazji Świąt Wielkiej Nocy,
w imieniu Zarządu Głównego SKZ i własnym – składam życzenia Wesołych Świąt.
prof. ANDRZEJ KADŁUCZKA


Żegnamy Dr LECHA KRZYŻANOWSKIEGO (1931 – 2017)


W dniu 1 marca odszedł historyk sztuki, konserwator dr Lech Krzyżanowski. W ostatnich latach choroba była powodem jego nieobecności na forach, gdzie wcześniej odgrywał istotną rolę. Dla członków i sympatyków Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków był jednym z członków – założycieli Stowarzyszenia i autorem jego statutu.

Podyplomowe Studia z Zakresu Badań i Analiz Architektury Historycznej


Krakowski Oddział SKZ organizuje 2 edycję Podyplomowych Studiów d/s Badań i Analiz Architektury Historycznej w tym roku. Studia składają się 1 roku teorii i 1/2 roku praktyki badawczej, realizowanej do czasu uzbierania odpowiedniej ilości godzin w terenie, pracując z badaczami, w ciągu maximum 3 lat. Studia kończą się zaświadczeniem o spełnieniu wymagań, zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem i uzyskanie uprawnień badacza architektury. Zaczynamy już 23 marca!

Konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków - edycja 2016!


WRĘCZENIE NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH - W dniu 15 lutego w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa - edycja 2016.

Zostań Rzeczoznawcą MKiDN..


Informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nabór wniosków o nadanie uprawnień rzeczoznawców MKIDN w zakresie opieki nad zabytkami. Wnioski należy składać do 1 marca 2017 r. Bliższe informacje : Rzeczoznawca MKiDN